Jaaa, elektriiba ir jauka lieta. Daudz pudu saals ir apriits shajaa virzienaa... Ja saakam runaat par 5-vadu sisteemu, tad tas saucas FI vai CE standarts. Ideaals variants, kaa organizeet elektro apgaadi, bet reti sastopams. Taaatad pamataa ir 3 faazes (L), darba nulle (N), un zeme (GND vai G). Ideaalaa gadiijumaa gan N, gan G ir ar nulles potenciaalu. Bet dziivee viss ir savaadaak (c) Fomins - jo eksistee taada suuda padariishana kaa materiaalu pretestiiba. Un tad saakas jautriiba; izteelojies slodzi starp jeburu L un N- taa jau parasti viss skatuves tehnikaa tiek sleegts (nav jau elektromotors, kur trijstuura sleegums... bet gribeetos). Shii slodze dod kaut kaadu straavu starp L un N, abiem shiem vadiem ir pretestiiba, kaa rezultaataa uz L vada spriegums kriit (pateereetaaja galaa tas ir viszemaakais) un uz N vada par tik pat paceljas (jo slodze mums ir simetriska, un I ir vienaads visaa kjeedee). Ja mums ir zvaigznes sleegums, kur ir 3L un N, tad sanaak, ka ja katraa L cilpaa straava I = x (atbilstoshi L numuram), tad uz N mums sanaak I1+I2+I3. Tad nu meeginam atcereeties sakariibu R=U/I, sanaak, ka uz sho vadu mums ir vislielaakaa slodze un taa viens gals potenciaala zinjaa atskjirsies no otra visvairaak (atkariigs no vada garuma). Tad nu esam noskaidrojushi, ka N ir visaptuvenaakais vads visaa pasaakumaa (iipashi juutams uz garaam liinijaam ar mazu skjeersgriezuma laukumu), taapeec ir nepiecieshams kaads vads, kas uztureetu pusliidz konstantu 0 potenciaalu. Taads kaa reizi ir G vads, jo pa to praktiski nekaada straava nepluust (ja sisteemaa viss ir pareizi), taatad nav arii nekaada iemesla njemt veeraa taa pretestiibu. Veel ideaalaak ja G tiek njemts no lokaala zemeejuma kontuura (R-gnd < 4 ohm), nevis vilkts paari visai pasaulei.
Tagad pie Tavas probleemas- ja Tev vadi ir peec GOST (PSRS noteikts valsts standarts), tad tas izmanto KY*** tipa kontaktus un 4 vadus, jo tajaa laikaa nebija domaats par asimetriskaam zvaigznes tipa slodzeem 3 faazees (pamataa lietoja 3F elektromotorus ar trijstuuri un GND korpusa zemeehsnai, liidz ar ko 5. vads nebija vajadziigs). Taatad, ja Tev vads ir nepietiekosha skjeersgriezuma un ar 4 dziislaam un Tu meegini zemeet visu piesleedzot to pie N, ieguusti kaadus X voltus uz visiem korpusiem (skat. sakariibu U=RI N vadam) un veel visu slodzes nevienmeeriibas radiito fonu, pulsaacijas un harmonikas (iipashi 2. un 3.). Labaak tad vispaar nezemeet- ja tehnika ir pareizi uzbuuveeta un savienota, tad uz korpusiem nebuutu jaabuut nekaadam U, ja tomeer ir, tad var likt izoleejoshos traf. starp pults Line Out un naakosho iekaartu- taa var atsaistiit visaadu PFC pekstinju filtrus (plashi lieto PC un liidziigaas iekaartaas, kur staav kondensatori no L un N pret G. Ja G nav piesleegts, tad uz taa sanaak L+N/2, var jauki norauties). Kultuuras namos parasti ir zemes kontuurs, kas tiek sleegts pie skapja korpusa (kopaa ar N). Tad var njemt 5 vadus un G+N sleegt pie skapja, jo tur R (GND) ir zema. Briivaa dabaa nav citu variantu, kaa pie skatuves taisiit pasham zemeejuma kontuuru (4...6 Cu stienji ap 2.... 3m gari jaaiedzen zemee ar ~ 50cm distanci, vieta jaasalej ar uudeni no sirds, stienji paraleeli jaasavieno ar kaadu 10 sqmm vadu). Taa arii daru pats. Nosist cilveeku uz skatuves nav liela maaksla... vieniigi peec tam seedeet cietumaa un atlikusho dziivi straadaat Zanzibaaraa nav mans lielaakais aicinaajums, taaeec labaak pakustinaat pakalju (un pirms tam smadzenes)
ddff (vells, kaut kaa gari sanaaca)
Quote:
Jaut. ddff!!!
Tu te ierunājies par GND un Cold. Varbūt vari nokonsultēt vienā lietā!
Iet runa par elektrību. Trīsfāžu sistēmā zinam, ka normāli būtu, ja ir visas trīs fāzes, darba zeme (N) un ISTĀ zeme tipa GND. Kabeļi visi man ir pēc GOSTIEM. Liekot skaņu n-tajas vietās N un GND ir viens un tas pats, tipa skapim korpus. Laikam Latvijā vispār vēl nepastāv piecdzīslu strāvas kab. sistēma!
Bet laist aparātu korpusā to pašu darba zemi (N) nav isti pareiz. Nelaist nekadu zemi arī nevar. Var norautires ar miķi pa zobiem. (piemēram).
Es zinu, ka ielaižot darba zemi korpusā, skaņā rodas dažadi trokšņi. It sevišķi pie lielākas gaismas jaudas. Tad es kabelim, kas iet uz skaņu, noizolēju nost zemes kontaktu. Trokšņi pazuda. Bet jabūt takš kādam civilizētākam risinājumam. Kur dabūt īstu GND?? Spraust zemē dzelzs mietu??

Baigi garu vajadzēs...